Eleni Ioannidou
Urodziła się we Wrocławiu w 1972 roku. Wychowywała się w Grecji, gdzie też ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne (Wolos). W komisji dyplomowej zasiadali Nikolas Zacharias i Kostas Paschalis, z którymi kontynuowała doskonalenie głosu i interpretacji w Atheneum Konservatorium w Atenach. W 1998 roku zdobyła stypendium Alexandra Trianti dla utalentowanych śpiewaków operowych. Następnie studiowała w Wiedniu (Hochschule für Musik und darstellende Kunst) oraz w słynnej Accademia della Scala di Milano we Włoszech, w klasie Leyli Gencer. Jest laureatką I nagród w międzynarodowych konkursach wokalnych Giuseppe di Stefano (Trapani) i Velluti (Dolo) oraz dwukrotną finalistką konkursu Voci Verdiane (Busseto). Ponadto ukończyła dwuletni kurs Unii Europejskiej Il Teatro e la Musica, organizowany przez Akademię Sztuki Dramatycznej Silvio d'Amico w Rzymie i Conservatorio di Prato. Po debiucie w 1999 roku w Teatro Mancinelli w Orvieto (rola Mimi w Cyganerii Pucciniego) występowała na scenach takich, jak: Opera w Atenach (2006), La Scala w Mediolanie (2006, 2008), Teatro Strahler di Milano, Teatro Massimo di Catania, Teatro Donizetti di Bergamo, a także w Niemczech (Passau), Japonii, Francji i Kolumbii. Przez Jose Carrerasa została poproszona do wspólnego śpiewania na koncercie Leuchemia Foundation w Sali Koncertowej Megaron Mousikis w Atenach.
Od 2016 roku mieszka w Görlitz, gdzie kieruje stowarzyszeniem non-profit Ars Augusta na rzecz promocji sztuki, kultury i międzynarodowego porozumienia. W ramach stowarzyszeniem zajmuje się badaniem i prezentacją wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego regionu Śląska i Saksonii. Odkryła i ponownie wprowadziła do repertuaru koncertowego kilka kompozycji zachowanych w postaci rękopiśmiennej, reprezentujących barokowe dziedzictwo muzyczne tego obszaru. W 2022 roku otrzymała dofinansowanie z niemieckiej Fundacji Sztuk Scenicznych (DAKU) na projekt Odkrywając skarby operowe Saksonii.
Eleni Ioannidou jest także organizatorką ważnych wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym, m.in. kilku Kursów Mistrzowskich oraz Akademii dla młodych śpiewaków. Przy pomocy funduszy europejskich zorganizowała dwa polsko-saksońskie programy współpracy INTERREG, uczestniczy także w europejskim programie Erasmus+ ze Słowenią i Francją (YES! Young Europe Sings). Ponadto jest założycielką Międzynarodowego Konkursu Piosenki Klasycznej im. Bolko von Hochberga, założycielką festiwalu Messiaen-Tage w Zgorzelcu (2017) oraz aktywną partnerką Festiwalu Śląskiego (Schlesische Musikfeste). Artystka jest także członkiem Fundacji Twoje Dziedzictwo, pomagając w remoncie słynnego zabytku Perła Żeliszowa.
W swoich planach na przyszłość Eleni Ioannidou chciałaby poszerzyć działalność artystyczną o dalszą współpracę z Grecją oraz Czechami. Pierwszymi owocami takich działań będą wspólnie realizowane projekty, m.in. z Festiwalem Barokowym w Olomouc (sierpień 2023), a także w Perle Żeliszowa, gdzie wystawione zostanie oratorium Davide Carla Dittersa von Dittersdorfa.